Ahmet Kayretli Amerika’yı fethetti

MMA’de Türkiye’yi başarıyla özümleme fail Ahmet Kayretli, elan balaban başarılara imza atarak, ülkemizi gururlandırmak istediğini söyledi.

Muay Thai’de (Tayland Boksu) acun şampiyonu bulunan Ahmet Kayretli, muvaffakiyet hikayesini anlattı. ABD’de ‘The Turk’ lakabıyla rakiplerine endişe salan vatanımızda hapishane dövüşleri yerine da aşina MMA’de (Karışık dövüş sanatları) eğin üstüne üstlük almış olduğu galibiyetlerle adından sık sık uydurma ettiren Türk sporcu, kariyer ve hedefleri karşı açıklamalarda bulundu. Yaşamını ABD’de sürdüren 26 yaşındaki sporcu, dostlarının tavsiyesi ilişkin ABD’ye gittiğini belirterek, ‘İlk başlangıçta aşırı zorlandım amma muahharen alıştım. Spor dünyasına 2003’de İstanbul Beşiktaş’da Muay Thai branşı ile başladım. Daha muahharen 14 el İstanbul şampiyonu 8 el de Türkiye şampiyonu oldum. 2 el ulusal takımda toprak aldım. Amatör Muay Thai’de Dünya üçüncüsü ve Avrupa şampiyonu oldum.Amatör Kick yumruk oyunu ve yumruk oyunu branşlarında da maçlara çıktım ve mütenevvi dereceler kazandım. 5 Aralık 2005’de Tayland Kralı’nın veladet gününde önceki meraklı Muay Thai maçımı yaptım ve 1. rauntta nakavt ile kazandım. Birçok el meraklı Muay Thai ve kick yumruk oyunu maçlarında ülkemizi dünyanın mütenevvi yerlerinde özümleme ettim. Bazı sebeplerden çevre çolpa kariyerime 2011’de serencam verdim. Daha muahharen arkadaşlarımın tavsiyesi ile 2013’de Amerika’ya gittim. Amerika’da MMA branşına başlamamı istediler” dedi.

“ABD’DE EYALET BİRİNCİSİYİM”

Amerika’yı görmek, müracaat etmek amacıyla gittiğini ve muahharen da aşırı beğendiğini tamlayan kudretli sporcu, “Oradaki hocalarım da benim dövüş tekniğimi beğendiler ve MMA amacıyla aşırı akla yatkın bulunduğunu söylediler, kalmam amacıyla ısrar ettiler. Orada MMA ve Muay Thai sporlarında ülkemi özümleme ediyorum. Profesyonel Muay Thai organizasyonu bulunan WMC’de Dünya Şampiyonu oldum ve WMC kemerini kazandım. Bu benim amacıyla balaban aynı gururdu. Aynı sürede meraklı MMA maçlarına çıkmaya başladım. Beş meraklı maçımda önceki maçımı kaybettim. Daha muahharen çıktığım dört maçın 3’ünü nakavtla 1’ini ise puanla kazandım. 2014’te rotatif sermaye kebap kebap makas vuruşu ile yapmış olduğum nakavt, senenin nakavtı seçildi. Şu anda meraklı MMA dalında ABD’de eyalet birincisiyim” halinde konuştu.

‘İNŞALLAH TÜRKİYE’YE DE PROFESYONELLİK GELECEK’

Bu sporun ABD ve Türkiye’deki farklarından da bahseden kudretli sporcu, ‘Amerika’da çarliston biber zamandır yapılıyor. Türkiye’de de balaban aynı uyanıklık var. Türkiye’de ortak nice gailesiz kardeşimiz aracılığıyla çolpa yerine yapılıyor. Türkiye’de çolpa MMA Federasyonu kuruldu ve bildiğime göre faaliyetlerde bulunuyorlar. İnşallah en çelimsiz sürede profesyonellikte gelecek. Ülkemizde balaban aynı gailesiz yığın var. Profesyonel ve doğru icraat yapılırsa aşırı kudretli gençlerimiz çıkar’ ifadelerini kullandı.

MMA’de elan yolun başlangıcında bulunduğunu tamlayan Kayretli, “Hedefler aşırı balaban kavi aynı yoldayım. amacım UFC, dünyanın en balaban organizasyonu bulunan ABD’de, kestirmece aynı gecede 100 bin izleyiciye vasıl aynı dövüş organizasyonun, doğrusu UFC’nin kemerini almak, ülkeme bu gururu neşelendirmek istiyorum. Başta sponsorum Do Vib Fight Club’a, Kaizenmma takımıma ve bana bindi bulunan her insana aşırı teşekkürname ediyorum. İnşallah elan balaban başarılara imza atacağım” dedi.

Kaynak: IHA

Leave a Reply