Ahmet Kayretli Amerika’yı fethetti

MMA’de Türkiye’yi başarıyla temessül fail Ahmet Kayretli, elan şişman başarılara imza atarak, ülkemizi gururlandırmak istediğini söyledi.

Muay Thai’de (Tayland Boksu) acun şampiyonu bulunan Ahmet Kayretli, muvaffakiyet hikayesini anlattı. ABD’de ‘The Turk’ lakabıyla rakiplerine endişe salan devletimizde şimşirlik dövüşleri adına da aşina MMA’de (Karışık dövüş sanatları) gövde fazladan almış olduğu galibiyetlerle adından sık sık gır ettiren Türk sporcu, kariyer ve hedefleri karşı açıklamalarda bulundu. Yaşamını ABD’de sürdüren 26 yaşındaki sporcu, dostlarının tavsiyesi ilişkin ABD’ye gittiğini belirterek, ‘İlk başlangıçta baş döndürücü zorlandım amma muahharen alıştım. Spor yaşamına 2003’de İstanbul Beşiktaş’da Muay Thai branşı ile başladım. Daha sonraları 14 el İstanbul şampiyonu 8 el de Türkiye şampiyonu oldum. 2 el ulusal takımda arazi aldım. Amatör Muay Thai’de Dünya üçüncüsü ve Avrupa şampiyonu oldum.Amatör Kick yumruk oyunu ve yumruk oyunu branşlarında da maçlara çıktım ve muhtelif dereceler kazandım. 5 Aralık 2005’de Tayland Kralı’nın tevellüt gününde önce meraklı Muay Thai maçımı yaptım ve 1. rauntta nakavt ile kazandım. Birçok el meraklı Muay Thai ve kick yumruk oyunu maçlarında ülkemizi dünyanın muhtelif yerlerinde temessül ettim. Bazı sebeplerden âlem dünkü kariyerime 2011’de akıbet verdim. Daha sonraları arkadaşlarımın tavsiyesi ile 2013’de Amerika’ya gittim. Amerika’da MMA branşına başlamamı istediler” dedi.

“ABD’DE EYALET BİRİNCİSİYİM”

Amerika’yı görmek, gitmek amacıyla gittiğini ve muahharen da baş döndürücü beğendiğini tamlayan kalburüstü sporcu, “Oradaki hocalarım da benim dövüş tekniğimi beğendiler ve MMA amacıyla baş döndürücü akla yatkın bulunduğunu söylediler, kalmam amacıyla ısrar ettiler. Orada MMA ve Muay Thai sporlarında ülkemi temessül ediyorum. Profesyonel Muay Thai organizasyonu bulunan WMC’de Dünya Şampiyonu oldum ve WMC kemerini kazandım. Bu benim amacıyla şişman benzeri gururdu. Aynı sürede meraklı MMA maçlarına çıkmaya başladım. Beş meraklı maçımda önce maçımı kaybettim. Daha sonraları çıktığım dört maçın 3’ünü nakavtla 1’ini ise puanla kazandım. 2014’te basar sermaye kebap kebap makas vuruşu ile yapmış olduğum nakavt, senenin nakavtı seçildi. Şu anda meraklı MMA dalında ABD’de eyalet birincisiyim” halinde konuştu.

‘İNŞALLAH TÜRKİYE’YE DE PROFESYONELLİK GELECEK’

Bu sporun ABD ve Türkiye’deki farklarından da bahseden kalburüstü sporcu, ‘Amerika’da çarliston zamandır yapılıyor. Türkiye’de de şişman benzeri dikkat var. Türkiye’de müşterek nice gailesiz kardeşimiz vasıtasıyla dünkü adına yapılıyor. Türkiye’de dünkü MMA Federasyonu kuruldu ve bilgilerime göre faaliyetlerde bulunuyorlar. İnşallah en endamsız sürede profesyonellikte gelecek. Ülkemizde şişman benzeri gailesiz yığın var. Profesyonel ve doğru icraat yapılırsa baş döndürücü kalburüstü gençlerimiz çıkar’ ifadelerini kullandı.

MMA’de elan yolun başlangıcında bulunduğunu tamlayan Kayretli, “Hedefler baş döndürücü şişman güçlü benzeri yoldayım. gayem UFC, dünyanın en şişman organizasyonu bulunan ABD’de, kısaca benzeri gecede 100 bin izleyiciye vasıl benzeri dövüş organizasyonun, doğrusu UFC’nin kemerini almak, ülkeme bu gururu keyiflendirmek istiyorum. Başta sponsorum Do Vib Fight Club’a, Kaizenmma takımıma ve bana bindi bulunan her insana baş döndürücü teşekkürname ediyorum. İnşallah elan şişman başarılara imza atacağım” dedi.

Kaynak: IHA

Leave a Reply