Ahmet Kayretli Amerika’yı fethetti

MMA’de Türkiye’yi başarıyla asimilasyon fail Ahmet Kayretli, henüz şişman başarılara imza atarak, ülkemizi gururlandırmak istediğini söyledi.

Muay Thai’de (Tayland Boksu) acun şampiyonu bulunan Ahmet Kayretli, sükse hikayesini anlattı. ABD’de ‘The Turk’ lakabıyla rakiplerine bulut salan devletimizde şimşirlik dövüşleri yerine da tanıdık MMA’de (Karışık dövüş sanatları) gövde caba almış olduğu galibiyetlerle adından sık sık yalan ettiren Türk sporcu, kariyer ve hedefleri ilişkin açıklamalarda bulundu. Yaşamını ABD’de sürdüren 26 yaşındaki sporcu, dostlarının tavsiyesi ilişkin ABD’ye gittiğini belirterek, ‘İlk başlangıçta aşırı zorlandım amma muahharen alıştım. Spor dünyasına 2003’de İstanbul Beşiktaş’da Muay Thai branşı ile başladım. Daha bilahare 14 kat İstanbul şampiyonu 8 kat de Türkiye şampiyonu oldum. 2 kat ulusal takımda toprak aldım. Amatör Muay Thai’de Dünya üçüncüsü ve Avrupa şampiyonu oldum.Amatör Kick yumruk oyunu ve yumruk oyunu branşlarında da maçlara çıktım ve değişik dereceler kazandım. 5 Aralık 2005’de Tayland Kralı’nın tevellüt gününde önceki hevesli Muay Thai maçımı yaptım ve 1. rauntta nakavt ile kazandım. Birçok kat hevesli Muay Thai ve kick yumruk oyunu maçlarında ülkemizi dünyanın değişik yerlerinde asimilasyon ettim. Bazı sebeplerden darıdünya çolpa kariyerime 2011’de serencam verdim. Daha bilahare arkadaşlarımın tavsiyesi ile 2013’de Amerika’ya gittim. Amerika’da MMA branşına başlamamı istediler” dedi.

“ABD’DE EYALET BİRİNCİSİYİM”

Amerika’yı görmek, gitmek amacıyla gittiğini ve muahharen da aşırı beğendiğini tamlayan kudretli sporcu, “Oradaki hocalarım da benim dövüş tekniğimi beğendiler ve MMA amacıyla aşırı akıllıca bulunduğunu söylediler, kalmam amacıyla ısrar ettiler. Orada MMA ve Muay Thai sporlarında ülkemi asimilasyon ediyorum. Profesyonel Muay Thai organizasyonu bulunan WMC’de Dünya Şampiyonu oldum ve WMC kemerini kazandım. Bu benim amacıyla şişman benzeri gururdu. Aynı sürede hevesli MMA maçlarına çıkmaya başladım. Beş hevesli maçımda önceki maçımı kaybettim. Daha bilahare çıktığım dört maçın 3’ünü nakavtla 1’ini ise puanla kazandım. 2014’te rotatif sermaye kebap kebap makas vuruşu ile yapmış olduğum nakavt, senenin nakavtı seçildi. Şu anda hevesli MMA dalında ABD’de eyalet birincisiyim” halinde konuştu.

‘İNŞALLAH TÜRKİYE’YE DE PROFESYONELLİK GELECEK’

Bu sporun ABD ve Türkiye’deki farklarından da bahseden kudretli sporcu, ‘Amerika’da ince zamandır yapılıyor. Türkiye’de de şişman benzeri nazarıitibar var. Türkiye’de ortak nice gailesiz kardeşimiz vasıtasıyla çolpa yerine yapılıyor. Türkiye’de çolpa MMA Federasyonu kuruldu ve bilgilerime göre faaliyetlerde bulunuyorlar. İnşallah en çelimsiz sürede profesyonellikte gelecek. Ülkemizde şişman benzeri gailesiz yığın var. Profesyonel ve doğru icraat yapılırsa aşırı kudretli gençlerimiz çıkar’ ifadelerini kullandı.

MMA’de henüz yolun başlangıcında bulunduğunu tamlayan Kayretli, “Hedefler aşırı şişman sıkıca benzeri yoldayım. gayem UFC, dünyanın en şişman organizasyonu bulunan ABD’de, tahminî benzeri gecede 100 bin izleyiciye vasıl benzeri dövüş organizasyonun, kısaca UFC’nin kemerini almak, ülkeme bu gururu keyiflendirmek istiyorum. Başta sponsorum Do Vib Fight Club’a, Kaizenmma takımıma ve bana bindi bulunan her insana aşırı teşekkürname ediyorum. İnşallah henüz şişman başarılara imza atacağım” dedi.

Kaynak: IHA

Leave a Reply