Tarihi Alsancak Stadı kaderine terk edildi

Tarihi Alsancak Stadı kaderine terk edildi

1959 senesinde kurulan ve o zamanki adıyla Türkiye 1. Ligi, şimdilerin Süper Ligi’nde geçmiş pik ev sahipliği işleyen İzmir Alsancak Stadı, adeta kaderine infirak edildi. Yetkililerin 2015-2016 ayak topu sezonuna yetişeceği anlamında izahat meydana getirdiği zamanı stadyum amacıyla rastgele benzeri konkre etap atılmadı.

Türk ayak topu tarihinde aşırı ehemmiyetli benzeri yere cemaat bulunan İzmir Alsancak Stadı, bu zamanlarda kaderine infirak edildi. 21 Şubat 1959’da İzmirspor’un Beykoz 1908’i mihman etmiş olduğu karşılaşmayla Süper Lig’in geçmiş resmi maçının oynandığı, benzeri maçın 11. çabucak İzmirspor forması giyen Özcan Altuğ’un geçmiş resmi golü ağlara gönderilmiş olduğu İzmir Alsancak Stadı mazisini arıyor.

YENİ SEZONA YETİŞECEKTİ

6 Ağustos 2014’te meydana getirilen depreme metanet testinde, menfi akıbet çıkması dolayısıyla 20 Ağustos 2014 tarihinde tahsil edilen kararla mülga zamanı stadyum amacıyla 2015 yılının Mart ayında Gençlik Hizmetleri ve Spor Genel Müdürlüğü’ne yönerge gönderen Gençlik ve Spor Bakanlığı, yadımlama işlemlerinin başlamasını istemişti. Yıkımın peşi sıra bakir projenin inşasına başlanacağı ve Alsancak Stadı’nın bakir haliyle 2015-2016 ayak topu sezonuna yetiştirileceği bildirilirken, o günden sonradan zamanı stadın yüzüne nazır olmadı.

İL MÜDÜRÜ SESSİZ

İzmir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Osman Tatlısu, 2015 yılının Nisan ayında meydana getirdiği açıklamada, stadın yıkımına başlanacağını ve tesisin 2015-2016 sezonun ikinci yarısında maçların tekrardan oynanmasına akla yatkın ayla geleceğini söylemesine rağmen, restorasyon emek vermesi amacıyla rastgele benzeri etap atılmadı.

23 Mayıs 1976’da, Trabzonspor’un Anadolu’nun geçmiş şampiyonu şekilde çıkmış olduğu Alsancak Stadı karşı tafsil yapmaktan mümteni Tatlısu, esbabımucibe şekilde ise Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın rastgele benzeri mülakat amacıyla namına müsaade vermediğini söyledi.

TEHLİKE GÖZLER ÖNÜNDE

1910 senesinde ayak topu sektörü şekilde geçer not 1929 senesinde ise birlik anlamıyla stadyum şekilde kullanılmaya başlanan İzmir Alsancak Stadı, bu zamanlarda yıkılmamak amacıyla adeta direniyor. Betonları süzgün hamal sütun ve kirişlerin arasından gündüz yüzüne sâdır çürümüş demirler, zamanı stadın vaziyetini gözler önüne seriyor. Nice gol sevinçlerine ev sahipliği işleyen tribünlerde ise yersiz şarap şişeleri duruyor.

ÇİMLER HALA SULANIYOR

Kullanım hakkı halen Altay Spor Kulübü’nde bulunan zamanı statta müteharrik yegâne kısımlar ise sulama tesisatı. Altaylı yöneticiler, çimlerin ölmemesi amacıyla değme gündüz eğlenceli benzeri halde çimleri suluyor. Yabani otların herif uzunlamasına yaklaştığı statta, skorbord ve redif kulübeleri ve onca harcamayla meydana getirilen elektronik turnikeler ise kullanılmaz halde.

Eski depreme çerden çöpten tribünlerin yıkılarak yerlerine 7 bin 500’er şahsiyet dü tribünün yapılması planlanan Alsancak Stadı, Türk futboluna baştan ev sahipliği yapacağı günleri iple çekiyor.

Kaynak: IHA

Leave a Reply